Luup peale | Ootamatu sähvatus rajas teed Promise Davidi meistriklassile (4)

Promise David on viimase värava löömise järel võtnud kukile Nikita Ivanovi. Foto: Jana Pipar

Nõmme Kalju kogus hooaja (järjekordse) tähtsaima mängu eel vajalikku enesekindlust, alistades väravatesajus 4:2 Tartu Tammeka. "Tavapärase kahtlusaluse" Promise Davidi kõrval tõusis mõnevõrra ootamatult peaaegu sama tähtsaks tegijaks poolkaitsja Nikita Komissarov.

Kui Komissarov veerandtunnise mängu järel Davidi eeltöö täpse löögiga lõpetas ja Kalju 1:0 juhtima viis, oskas ta vaevalt aimata, et järgmise paarikümne minuti sisse mahub veel neli väravat. Ometi täpselt nii juhtus – 23. minutil andis Kevin Burov nurgalöögi järel karistusala tagant segamatult tuld ja pall lendas Henri Pergile püüdmatult posti kõrvale - 1:1.

Pisut varem oli Komissarov keerutanud karistuslöögi ristnurga suunas, kuid sellele sai Tammeka väravavaht Richard Aland käed ette. Kui David 30. minutil peaaegu samas kohas maha tõmmati, proovis Komissarov sama lahendust uuesti ja seekord edukalt – Alandi näppude kaudu lipsas pall võrku ja Kalju oli 2:1 taas ees. Aga mitte kauaks, sest Tammeka avavärava autor Burov tegi paremal äärel head tööd, leidis karistusala joonelt seejärel Giacomo Uggeri ja too jätkas esimese puutega värava alla Ahmed Adebayo Basherile. Tammeka suurim väravakütt võttis palli omaks, pööras ja lõi ning nii Yohan Mannone kui ka Perk olid võimetud - 2:2. Jälle viik!

Aga Promise Davidile see ei istunud ja nii sepistas ta juba järgmisel rünnakul tõelise iluvärava. Äärelt tulnud tsenderduse võttis jõuline kanadalane õhust kergelt alla, mängis seejärel puhtalt üle Eugenio Bracelli ning sättis palli osava väliskülje vindiga kolmandat korda Alandi selja taha - 3:2.

Teine poolaeg oli ühelt poolt rahulikum, samas aga võitluslikum, sest mõlemad meeskonnad üritasid kontrolli mängu üle enda kätte saada. Tammekal nappis viigini jõudmiseks võimalusi ning 81. minutil kadusid need lõplikult. Keskväljal kaotati pall ning David ja vahetusmees Pavel Marin näitasid suurepäraselt, kuidas peab kahekesi kiiret vasturünnakut lõpetama. 4:2 oli seis, kust Tammeka enam ei tõusnud. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kui üks on nii hea, pole duot vajagi

Kalju on seni tugevalt toetunud Promise Davidi ja Alex Matthias Tamme koostööle. Sellist tüüpi ründeduot pole praegu ühelgi Eesti meeskonnal ja kui avavile eel selgus, et Tamm jääb täna vähemalt esialgu pingile, võis tunduda, et ehk saavad tartlased kergema tööpäeva. Nii ei läinud, pigem näis, et David võttis olukorrast tingituna liidrikohustusi veel rohkem enda õlule.

Kui oma esimese väga hea võimaluse lasi ta kümnekonna minuti täitumisel luhta, siis edasi tegutses suurepäraselt. Avavärava puhul mängis kanadalane olukorrast välja kaks Tammeka kaitsjat, teenis seejärel teise väravani viinud karistuslöögi ning lõi kolmanda ja neljanda ise. Eriti ilmestas Davidi kasvanud meisterlikkust kolmas tabamus – see sündis pea täielikult osavuse, mitte tema suurima trumbi ehk robustse jõu kasutamise tulemusena. Peen välisküljelöök oli eelnenud petete järel nagu kirss tordil.

2. Kaotus küll, aga Tartu vaim on paigas

Hooaja eel pea üksmeelselt hädasolijaks ennustatud Tammeka ei võtnud küll seekord Tallinnast punkte kaasa, aga ei pea ka midagi häbenema. Kalju on sel hooajal liigas üks parema minekuga meeskondi ja ometi suudeti neid kaks korda ehmatada. Avapoolaeg kujunes väga lahtiseks, aga seegi on pigem kompliment Tammekale, kes üritas avavilest saadik mängu enda kätte haarata.

Kohati saadi sellega isegi hakkama, hoiti Kaljut pinge all ja tekitati võimalusi, aga rünnakute lõpetamise kvaliteedi poolest oli Kalju eeskätt tänu Davidile selgelt parem. Tammeka meeste kvaliteet pole kahe hooaja vahel kindlasti hüppeliselt paranenud, pigem lihtsalt usutakse tänavu rohkem sellesse, mida tehakse. Ning kui ka tulemused on seda kohe hooaja algusest saadik toetanud, on vaimset kindlust vaieldamatult lihtsam leida.

3. Kalju enesekindlus samuti laes

Juba kolmapäeval ootab Kaljut ees ülitähtis Tipneri karikavõistluste poolfinaal Paide Linnameeskonnaga. Kui kaotatakse, on eurolootusega selleks korraks kõik; võidu korral avaneb võimalus finaalis ikkagi veel Konverentsiliiga pääset püüda. Eneseusu taha ei tohiks Kalju mängupilti vaadates midagi jääda, ainus küsimärk on kaitseliin, mille kohal olid suurimad kahtlused ka hooaja eel.

Seekord võttis Roko Vukušic juba 3. minutil lohaka pallikaotuse järel ebavajaliku kollase kaardi, teisel poolajal teda asendanud Danõl Maštšenko paistis – nagu kohati varemgi – mitmel puhul silma ebavajaliku agressiivsusega ning Yohan Mannone lasi 2:2 värava puhul vastase liiga kergelt löögile. Vaid Maksim Podholjuzin tegutses kogu mängu jooksul tuntud tasemel. Ent esiteks on tegu nüanssidega, mille lihvimiseks on Nikita Andrejevil nüüd taas mitu päeva aega, ja teiseks on Kaljust kujunenud meeskond, kelle ründeliin on võimeline kaitsjate apsakaid lappima. Veel lihtsamini öeldes – löödagu Kaljule palju tahes, enamasti on nad võimelised rohkemaga vastama.

4. Mängu parim – Nikita Komissarov

Oot-oot, aga Promise David ja tema 2+2?! Muidugi oli ründaja tipptasemel, aga senise hooaja põhjal võibki temalt seda juba igas mängus oodata. Komissarov seevastu pole end saanud nii kindlalt tunda. Viimase kuu aja jooksul on ta kahes suures mängus – Levadia ja Paidega – avapoolaja järel pingile võetud, eelmise vooru kohtumises Kaleviga jäigi ta pingile. Nüüd sähvatas Komissarov ootamatust kohast ja selliseid sähvatusi on Kaljul vaja, et mitte liialt oma ründepaarile lootma jääda.

3. mail kell 19.00 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - Tartu JK Tammeka 4:2 (3:2)
16., 30. Nikita Komissarov, 35., 81. Promise David - 23. Kevin Burov, 33. Ahmed Adebayo Basher

Väravasöödud: 16., 30. Promise David, 35. Mihhail Orlov, 81. Pavel Marin - 23. x, 33. Giacomo Uggeri
Hoiatused: 3. Roko Vukušic, 23. Henri Perk, 77. Nikita Komissarov, 90+3. Nikita Ivanov - 45. Ahmed Adebayo Basher, 62. Rasmus Kallas, 79. Tanel Tammik
Mänguolud: +15, päikesepaisteline kergelt tuuline ilm; kunstmuru heas seisukorras