Luup peale | Mbappe unistuse teele ehitati Kollane Sein, kuid õige lahing ootab alles ees (0)

Kylian Mbappe ja tema kaaslased peavad nädala pärast lööma vähemalt ühe värava, muidu on PSG teekonnal lõpp. Foto: Scanpix / EPA / Friedemann Vogel

Meistrite liiga teises poolfinaalis haaras napi, aga teenitud edu Dortmundi Borussia, alistades kodus 1:0 Pariisi Saint-Germaini. Kordusmängu eel on kõik siiski jätkuvalt lahtine, kuna mänguliselt oli kahe meeskonna vahe napp.

Avapoolaeg oli võimaluste-, aga mitte sündmustevaene. Esimese tõeliselt ohtliku olukorra meisterdasid PSG värava alla Julian Brandt ja Marcel Sabitzer, austerlase terava nurga alt tehtud pealelöögi tõrjus Gianluigi Donnarumma. Külalised olid hädas rünnakutele punkti panekuga, mida iseloomustas hästi 33. minuti olukord – Bradley Barcola suutis äärel Julian Ryersoni pikali petta ja ohtlikku palli värava ette saata, aga lööjat seal ei leidunud.

35. minutil tuli taas Dortmund ja sedapuhku otsustavalt. Nico Schlotterbek leidis pika sööduga kaitseliini tagant Niclas Füllkrugi, Saksamaa koondislane võttis palli osavalt omaks ja saatis siis löögi Donnarumma külje alt võrku – 1:0! 43. minutil oli Sabitzeril suurepärane võimalus edu kasvatada, aga tema ülepuusalöögile sai itaallane käed ette.

Võis aimata, et pausilt tuleb tagasi teistsugune PSG, ja täpselt nii ka läks. 51. minutil keerutas Kylian Mbappe palli paremasse posti, sealt tagasi põrganud palli saatis Achraf Hakimi mõningase sudimise järel vaid loetud sekundid hiljem vasakusse posti! Westfalenstadioni väravaraamid ilmutasid mõlemal juhul kodust vankumatust ja põrgatasid palli tagasi väljakule, mitte võrku.

Viis minutit hiljem leidis Marquinhose terav sööt Dortmundi kaitseliini tagant Fabian Ruizi, kes ei suutnud siiski pealööki raamide vahele sättida. Aga ka Dortmundil oli veel omajagu varuks – kogu mängu jooksul silmapaistva julgusega tegutsenud Jadon Sancho sättis efektse soolo järel palli Füllkrugi jalale. Teist ei tulnud, sest ründaja kõmmutas seitsmelt meetrilt üle lati!

Füllkrug jõudis veel kerge selganügimise eest penaltit nõuda, mis võinuks vabalt päädida ka kollase kaardiga sakslasele teesklemise eest, kuniks PSG sai 72. minutil uue võimaluse. Ousmane Dembele maapõrkest löök ei olnud kõige õnnestunum, kuid osutus seda ebamugavamaks ja Gregor Kobeli tõrje oli seda hinnatavam. 80. minutil lajatas Dembele healt positsioonilt üle.

Lõpuks võis PSG tänulik olla, et kodumeeskonna edu suuremaks ei kärisenud. Sancho andis 84. minutil kaitsja jalge vahelt Brandtile suurepärase läbisöödu ja näis, et Donnarumma ülemängimine on Dortmundi liidrile kerge töö. Viimasel hetkel ilmus aga kuskilt Marquinhos, kes suutis meeleheitliku sirutusega palli Brandti eest minema lüüa. Nii minnakse Pariisi sakslaste napis, aga samas siiski väga hinnalises 1:0 eduseisus. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Ründav jalgpall on endiselt au sees

Dortmund sai avapoolajal oma tahtmise ja seda teenitult. Esimese kolmveerandtunniga suutsid nad oma viiest löögist neli raami suunata, PSG seevastu saatis kõik kolm katset väravast mööda. Et sakslased suutsid rünnakuid teravamalt lõpetada, paistis välja sellestki, et madalama pallivaldamisprotsendi juures oli neil karistusalas rohkem pallipuuteid kui PSG mängijatel.

Teisel poolajal jäi omakorda Dortmund raamilöökide arvestuses kuivale, ent rünnati ikka keskeltläbi ühepalju. PSG oli selgelt sirgjoonelisem ja panustas pressingu abiga teenitavatele kiiretele rünnakutele, kuid Dortmundi juhendaja Edin Terzic näis selleks valmis olevat. Kuigi mängu algul olid kodumeeskonna kaitsjad paaril korral lähedal väga ohtlikele eksimustele, tuldi enamasti surve alt sööduga edukalt välja ja see avas omakorda Dortmundile võimalused kiireteks üleminekuteks. Kui avanes võimalus gaasi vajutada, tehti seda julgelt ka eduseisus, mis kokkuvõttes tagas vaatemängulise kohtumise.

2. Dortmund näitas klassi

Igihalja Mats Hummelsi vedamisel tegi Dortmundi tagaliin küpse ja 90 minuti lõikes ka üsna kindla esituse, mida ei ole sel hooajal Bundesligas kõigest viiendat kohta hoidva klubi kohta saanud tänavu just ülemäära sageli öelda. Tasub siiski märkida, et suurimad käärid on Dortmundil koduse esinelikuga võrreldes rünnaku osas, mitte niivõrd kaitses – kui jätta kõrvale omaette klassi liigituv Xabi Alonso ja Leverkuseni Bayeri fenomen, on kõigi teiste tippudega suudetud kaitsetöös sammu pidada.

Nullimäng oli Dortmundile siiski alates märtsi lõpust ehk viimasest seitsmest kohtumisest esimene. Viimati saadi Leipzigilt nädalavahetusel 1:4 saun ja kui võrrelda Dortmundi kodust seisu PSG-ga, kes kindlustas liigatiitli sisuliselt juba ammu ja tegi seda nädala lõpus viimaks ka formaalselt, tuldi kohtumisele justkui märksa kehvemas seisus. Ometi näis nende kasuks rääkivat see, et neljast poolfinalistist on nad selged autsaiderid, keda ei rõhu Meistrite liiga võitmise kohustus. On vaid võimalus ja sellest haarati poolfinaali avamängus kahe käega.

3. PSG-l on, millele lootusi rajada

Kylian Mbappe arvele jäi kohtumise lõpuks 52 pallipuudet, kõik kolm PSG raamidesse läinud lööki ja lisaks üks postitabamus, kuid ometi tundus, et sakslased said temaga võrdlemisi hästi hakkama. Teisalt ei tähenda see, et Mbappe oleks lati alt läbi jooksnud, ning kuigi Pariisi atmosfäär ei pruugi olla päris võrreldav Westfalenstadioni kuulsa Kollase Seinaga, on sealnegi publik tõestanud, et vajadusel võivad nad oma meeskonnale pakkuda täpselt sedalaadi tuge, mis annab võitmiseks vajaliku lisaprotsendi.

Ka Vitinha ja Marquinhos tegid korraliku partii ehk PSG-lgi jagub liidreid igasse liini. Dortmund lõi lihtsalt oma võimalustest ühe ära, sellal kui pariislastel jäi enda omade realiseerimisest kahel lähestikusel korral mõne sentimeetri jagu puudu. Nagu manitsesid mängu järel lisaks Terzicile ka mitu Dortmundi mängijat, pole see duell veel kaugeltki läbi.

4. Mängu parim – Jadon Sancho

Selle tiitli võiks vabalt anda ka Hummelsile või Schlotterbeckile. Või väravalööjale Füllkrugile, kes mängib 31-aastasena Meistrite liiga põhiturniiril ja üleüldse eurosarjas esmakordselt. Kuid Manchester Unitedi paaria staatusesse langenud ja alles jaanuaris tagasi Dortmundi laenatud Sancho tuhast tõus on märksa muljetavaldavam.

Kohtumise jooksul tegi 24-aastane inglane 12 edukat triblingut – viimati sai Meistrite liiga poolfinaalis sellise tembuga hakkama Lionel Messi ja seda 16 aastat tagasi. Premier League’is 58 korda platsil käies ei saanud Sancho ka kõigi nende kohtumiste peale sellist näitajat kokku. Hea näide sellest, mida eneseusk ja toetav keskkond mängijaga teha suudavad.

Dortmundi Borussia - PSG 1:0 (1:0)